• PL
 • EN
 • System SAP – początki

  Jak zacząć pracę z systemem, z którym do tej pory nie mieliśmy nigdy styczności?

  To pytanie zadaje sobie każdy, kto w swojej karierze zawodowej planuje przygodę związaną z konsultingiem lub programowaniem. Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy.

  Nie inaczej rzecz się ma w przypadku rozpoczęcia pracy z systemem SAP. Aktualnie coraz częściej wymagana jest znajomość obsługi i umiejetności wdrażania jednego z systemów do zarządzania przedsiębiorstwem. System SAP jest najbardziej rozpoznawalnym na Świecie. Chcąc wypaść jak najlepiej podczas rozmowy kwalifikacyjnej (i nie tylko), zaczynasz szukać informacji na temat tego systemu, by dowiedzieć się, czym w ogóle jest SAP. Następnie zaczynasz interesować się, jak można zacząć na nim pracować i jakie możliwości daje.

  Skąd uzyskać dostęp do systemu i jak na nim pracować?

  Obok miejsca pracy, pierwszym i najlepszym krokiem uzyskania możliwości pracy na systemie jest rozpoczęcie działalności w kole naukowym, które posiada dostęp do SAPa. Obecnie we Wrocławiu działa koło naukowe, którego jesteśmy partnerem strategicznym – SAPer na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Dostęp do systemu to dopiero pierwszy krok, prawdziwe wyzwanie zaczyna się dopiero od tego momentu.
  Przede wszystkim, powinieneś wybrać obszar, który Cię interesuje. Ważne jest, aby pamiętać, że jest to system zintegrowany i wiele obszarów łączy się ze sobą w przeróżny sposób. Poznawanie połączeń międzymodułowych przychodzi z czasem.

  Skąd uzyskać informacje, od czego zacząć naukę?

  W świecie SAPa istnieje wiele źródeł informacji. Do pewnych z nich na początku nie będziesz miał dostępu (jak na przykład noty wydawane przez SAP), ale istnieje wystarczająco dużo poradników, które są nam w stanie pomóc na początku.

  Zanim zaczniesz się zgłębiać konfigurację systemu, przede wszystkim poznaj program ze strony użytkownika końcowego. Pozwoli to na zrozumienie realizowanych procesów. Ważne jest również byś zobaczył jak dana transakcja działa. Pozwoli Ci to na zdobycie wiedzy, umożliwiającej dokładne przeanalizowanie problemu konfiguracji i dostosowania systemu do swoich potrzeb.

  W Internecie obecnie znajduje się wiele poradników pokazujących krok po kroku, jak pracować w wybranym module. Należy jednak mieć na uwadze prawa autorskie, którymi objęte są wspomniane materiały. Warto przeczytać interesujące nas szkolenia nawet po kilka razy – pierwszy raz czytając opis procesu i sytuacje biznesowe, a następnie czytając i jednocześnie działając na systemie. Tylko w takim przypadku masz bardzo duże szanse na zrozumienie całego procesu.

  Na początek, najlepszym rozwiązaniem jest konfigurowanie na przykładzie danych znajdujących się już w systemie. Pozwoli to na zrozumienie krok po kroku, dlaczego wybrane obszary działają w sposób, który przetestowaliśmy, jako użytkownik końcowy.
  A kiedy już odkryjecie magię SPRO – droga do zostania konsultantem stoi przed Wami otworem.

  Opracowanie:

  BPX S.A.